Dijital Pazarlama Sürecinde Twitter Kulanımı

Dijital Pazarlama Sürecinde Twitter Kulanımı

Dijital Pazarlama Sürecinde Twitter Kulanımı

Dünyada aktif olarak Sosyal Medyayı kullanan kişi sayısı 2018 itibari ile yaklaşık olarak 3,5 Milyar! Yani büyük veya küçük demeden tüm işletmelerin Sosyal Medya üzerinden ulaşabileceği çok büyük bir potansiyel müşteri kitlesi mevcut.

Ancak sorulması gereken esas soru şu: Sosyal Medya siteleri üzerinden yürütülecek Dijital Pazarlama faaliyetleri sırasında uygulanması gereken stratejiler neler?

Bu sorunun önemli olmasının sebebi Sosyal Medyanın özellikle müşterilere ulaşma sürecinde çok dikkatli kullanılmasının gerekmesi. Yapılacak her hata birçok potansiyel müşterinin kaybedilmesi, marka değerinin zedelenmesi gibi ağır sonuçlar doğurabilir.

 

Bu yazımızda ise en aktif ve Sosyal Medyadaki varlığını gerçek hayata yansıtmaya en yakın kitlenin bulunduğu Twitter üzerinden Dijital Pazarlama faaliyetlerinin nasıl yürütülmesi gerektiğini inceleyeceğiz.

Potansiyel Müşterileriniz Kimler?

Bunun analizini iyi yapmanız gerek. Kimlere hitap ediyorsunuz? Ürününüzün hitap ettiği kitlenin özel olarak yaşadığı bir bölge, özel bir hobisi veya ortak bir değeri var mıdır? Tüm bunları doğru bir biçimde analiz etmek ve listelemek potansiyel müşterilerinize ulaşırken izleyeceğiniz yolu ve Sosyal Paylaşım Platformlarındaki marka profilinizi oluştururken oldukça işinize yarayacaktır.

Twitter insanların kendi gibi düşünen, kendi gibi yaşayan veya yeni nesil mizah anlayışına sahip insanları takip etmeye daha yatkın olduğu bir platform. Dolayısı ile hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kitle ile sizin aranıza bağ kurabilecek ve markanızın benimsenmesini sağlayabilecek stratejiler oluşturmanız çok daha kolay olacaktır.

Süreklilik

Twitter kısa bir süre ortadan kaybolduğunuz zaman gündemden düşebileceğiniz veya sizinle hızlı irtibat kurmak isteyen müşterilerinize yeterince hızlı cevap vermediğinize bunu diğer takipçilerinizin de rahatlıkla görebileceği bir alan. Dolayısı ile Twitter da sürekli bir Sosyal Medya Yönetimine ihtiyaç duyacaksınız.

Sosyal medya yönetimi kesinlikle süreklilik isteyen bir çalışma. Müşterilerinizle sürekli etkileşim içinde olmalı mümkün olduğu kadar doğru ve yeterli aralıklarla potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilecek, var olan takipçilerinizin ise sizinle kalmasını sağlayacak içerikler ve/veya ürünler paylaşmalısınız. Bu yüzen Sosyal Medya Yönetimi için profesyonel bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak her zaman faydalı olacaktır.Mesela bizim gibi😊

Güncel Kalın!

Twitter anlık paylaşımların yapıldığı yani müşterilerinizin o anı takip ettiği bir yapı. Dolayısı ile ana bağlı kalmalı güncel konulara, marka itibarınızı riske atmayacak şekilde, esprili bir dille dokunabilmeli, gündemi yakalayabilmeli hata zaman aman takipçileriniz ve potansiyel müşterileriniz içerisinde gündem yaratacak çalışmalar yapabilmelisiniz. Ancak böylesine bir yapıyı kurabilmek için Twitter dünyasında her zaman güncel kalmalı ve takipçilerinizin zaman akışlarında (timeline) sürekli olarak, onlara yönelik doğru mesajlar ile, bulunmalısınız.

Sizde ürün ve/veya hizmetinizin Dijital Pazarlama analizini yapmak , size uygun sosyal medya stratejilerinizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin!

admin